Hakuaika syksyllä 2019 alkavaan kolutukseen on alkanut!!

Seurakuntapalvelija koulutus (SRKP 019) alkaa 24.08.2019 : kesto n. 30kk. (2,5 vuotta )

Koulutus on suunnattu kaikille jotka haluavat eväitä omaan uskon elämäänsä.

Sinulle joka haluat opiskella Jumalan Sanaa - Raamattua.

Sinulle joka etsit omaa tehtävääsi / kutsumustasi / paikkaasi.

Koulutus antaa valmiudet toimia seurakuntatyössä erilaisissa tehtävissä. 

Koulutus muodostuu eri kursseista ja on ns. monimuoto-koulutusta ( lähipäivät ja etäopiskelu )

Koulutuksen hinta: kurssimaksu/ kurssi on 20€ - sisältää opetuksen ja opetusmateriaalia.

- lähiopetukseen (3 x) osallistujat kustantavat matka- ja ruokakulunsa itse. samoin mahdollisen majoituksen.

- joitakin kirjoja voi joutua lainaamaan tai hankkimaan.

Jos olet kiinnostunut ja haluat lisätietoa, niin toimi näin:

Laita sähköpostia: Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. /  Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. tai soita: 050 5636540 

Seurakuntapalvelija koulutuksen sisältö pääpiirteittäin:

Raamattu aineet:

- Raamattutieto - Raamatun tulkinta- Uusi testamentti- Vanha testamentti

Teologia:

- Kolminainen Jumala - Ihmiskäsitys ja soteriologia - Seurakunta - Metodismi - teologia ja historia

Käytännöllinen teologia:

- Hengen lahjat - Hengellinen johtajuus ja pienryhmät - Sielunhoito ja rukous - Evankeliointi

Maallikkosaarnaaja koulutus: (edellyttää SRKpalvelija koulutuksen tai vastaavan suorittamista )

- Saarna- ja puhetaito (homiletiikka)

Avoimessa Raamattukoulussa voit osallistua myös avoimiin koulutus- ja teemapäiviin joita järjestetään säännöllisesti.

Avoin koulutus v. 2019:  ( Lisätiedot ja Ilmoittautuminen koulutuspäiviin: Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. / puh. 050 5636540 )

 

 

Avoinraamattukoulu.net on Suomen Metodistikirkon seurakuntakoulun sivusto.

Metodistikirkko kannustaa kaikkia uskovia yhä syvempään Jumalan tuntemiseen ja tämä raamattukoulu on yksi väline tällä tiellä. Koulun opinnot eivät tähtää pelkkään tiedolliseen oppimiseen, vaan etsimme elävää ja syvempää Jumalan tuntemusta. Siinä missä tietäminen on tiedollista ja ulkoista, tunteminen on syvä vuorovaikutussuhde. Tässä koulussa etsimme Jumalan tuntemusta monimuotoisesti ja kannustamme jokaista etsimään omaa paikkaansa Jumalan yhteydessä Herran palvelijana. Koulutusta ei ole rajattu vain Metodistikirkon jäsenille vaan Avoin Raamattukoulu on nimensä mukaisesti avoin kaikille. Koulu on erityisesti suunnattu sinulle joka etsit kutsumustasi / palvelupaikkaasi ja myös sinulle joka haluat eväitä / valmiuksia palvelutehtävääsi.

Raamattukoulusta voi valita joko yksittäisiä kursseja tai suurempia koulutuskokonaisuuksia muutaman kurssin sarjoista aina monivuotiseen seurakuntapalvelija tai maallikkosaarnaaja koulutukseen saakka. Opintoja tehdään pääosin etäjärjestelmän (Moodle) avustuksella. Oppimisen ja jakamisen kannalta kehotamme kuitenkin perustamaan seurakunnassa opintopiirejä tai osallistumaan kirkkomme järjestemään lähikoulutukseen etäopiskelun lisänä.

Sivuston julkinen sisältö on rekisteröimättömille käyttäjille  toistaiseksi olematonta. Raamattukoulun kurssit ja niiden materiaali on käytettävissä vain rekisteröityneille käyttäjille. 

Lisätietoa rekisteröitymisestä ja kurssitarjonnasta annamme mieluusti kaikille kiinnostuneille.  Tämän linkin takaa löydät lisätietoja rekisteröitymisestä kaikille, ketkä ovat kiinnostuneet oppimisesta.